Jak vyfotit blesk?

13 června, 2019
Viltrox 27mm 1.2

Jak vyfotit blesk?

Řekli jste si o to na instagramu. Tak tady máte menší návod, jak na focení blesků.

4 důležité body:
– POZOR na zdraví. Není to sranda a určitě Vás nenavádím. Nefoťte, pokud je bouřka moc blízko.
– Musíte mít fotoaparát, který umožní manuální nastavení – čas, clona, závěrka.
– Musíte alespoň trochu znát pravidla expozičního trojúhelníku. (To znamená umět pracovat s časem závěrky, clonou a isem)
– STATIV – bez něj to nedáte

Jak nastavit foťák?
Nejsem zádný expert na noční fotografie a focení blesků, ale já si foťák nastavuji takto.
– Čas závěrky v rozmezí 2 minuty – 15 minut (nebo v případě dalkové spouště lze i režim BULB, který je určitě lepší – to znamená, že na dálkové spoušti jedním zmáčknutím otevřete závěrku a druhým zavřete až proběhne záblesk.)
– Clonu objektivu nastavuji v rozmezí f6 – f23
– ISO 160 – 250
– Focení ze stativu je podmínkou.
– Samospoušť, nebo dálková spoušť.
Vše musí být nastaveno tak, aby výsledná fotka nebyla moc tmavá, nebo moc světlá.

Postup?
– Nastavíte si foťák na stativu tak, aby byl vodorovně a směřoval po směru blesků. Pokud jsou blesky jen občasné a nevíte kde přesně se nachází, pak může pomoci aplikace radaru, která ukáže kde se blesky vyskytují. Já používám aplikaci iRadar CZ+.
– Fotoaparát přepněte do plného manuálního režimu a nastavte si zmiňováné hodnoty času, isa a clony.
– Pokud nemáte dálkovou spoušť, nic se neděje. Nastavte si třeba 2 vteřinovou samospoušť. Ta se používá pro to, abyste si do foťáku nedrkli, když se otevře závěrka. Foťák musí být v naprostém klidu. Proto je třeba mít dobrý stativ, nebo pokud máte levnější, tak je třeba ho dobře upevnit a zatížit, aby se větrem nehoupal.
– Ostření si přepnu do manuálního režimu a zaostřím na nekonečno a trochu uberu, protože mi nekonečno dobře nefunguje. Pokud v dálce svítí nějaká světla, funguje mi i automaticky zaostřit na ně a pak přepnout ostrené na manuál.

Teď by mělo být vše ready. Už jen zmáčknout spoušť a doufat, že v průběhu otevření závěrky bude bleska tam, kde jste ho chtěli mít :). Můj tip je udělat si zkušební fotku a zjistit, zda je v dálce správně zaostřeno a případně upravit expozci. Pak už jen sledovat pohyb blesků a mělo by to vyjít.
Znovu Vám opakuji, že se na tyto fotky nespecializuji a nefotím je nijak často. Nevím tedy, zda je návod přesně tak, jak by se to mělo dělat. Je to jen tak, jak to dělám já.

Tak se těším na Vaše výtvory na instagramu! 🙂
@BLACKARTCZ

Podobné články

inShot I Jak stříhám video v iPhonu a iPadu?

inShot I Jak stříhám video v iPhonu a iPadu?

Říkal jsem si, že bych mohl zase po nějaký době napsat krátký článek. Jak jste si u mě na instagramu všimli, fotky často prokládám krátkými videi z toho jak fotím, nebo upravuji fotky. Strašně dlouho jsem hledal nástroj, kterej bude umět rychle, jednoduše stříhat...

číst více
PÁR TIPŮ, JAK NA LEPŠÍ FOTKU

PÁR TIPŮ, JAK NA LEPŠÍ FOTKU

PÁR TIPŮ, JAK NA LEPŠÍ FOTKU presety nejsou všechno Minulý týden jsem vydal už třetí balíček presetů pro Adobe Lightroom. Chtěl bych ale říct, že presety nejsou všechno. Fotka začíná v hlavě a pak ji potřebujete správně vyfotit. Jak na to Vám asi teda neporadím, ale...

číst více
Jak upravuji fotky v Lightroomu?

Jak upravuji fotky v Lightroomu?

Jak upravuji fotky v Lightroomu? Krátká videoukázka na třech fotografiích jak upravuji fotky v Lightroomu. Video je natočené v mobilním LR, ale stejná úprava se dělá i v Lightroom CC na PC, nebo klasický Lightroom. Nejde o návod a učení s programem, ale spíše o to,...

číst více

0 komentáøù