PÁR TIPŮ, JAK NA LEPŠÍ FOTKU

12 srpna, 2019
Viltrox 27mm 1.2

PÁR TIPŮ, JAK NA LEPŠÍ FOTKU

presety nejsou všechno

Minulý týden jsem vydal už třetí balíček presetů pro Adobe Lightroom. Chtěl bych ale říct, že presety nejsou všechno. Fotka začíná v hlavě a pak ji potřebujete správně vyfotit. Jak na to Vám asi teda neporadím, ale můžu se pokusit sepsat nějaké tipy. Pokud tu něco chybí, tak se omlouvám 🙂 Zkušenějšífotografové prominou, ale asi tu své zkušenosti neobohatí. Tenhle článek je určený pro začínající fotografy a nadšence a jde o základní tipy (nikoliv dogmata), tak prosím vše berte s rezervou. 

Moje práce najdeš na instagramu @blackartcz

1) FOŤÁK NEBO TELEFON? – DŮLEŽITÝ JE MOMENT

Není ůplně dúležite, jestli fotíte na foťák, nebo na telefon. Říká se, že nejlepší foťák je ten, co máte u sebe. Já se u sebe snažím mít foťák fakt často, ale samozřejmě ne vždy se mi to podaří.. no a pak mě zachraňuje telefon. Pokud fotíte třeba své deti, psy, nebo jste jen někde s kamarády za zábavou, tak je často je dúležitý moment. Foťte tedy to, co je pro Vás zajímavé.

Třeba tady – Byl jsem s Koudym za chatou v lese venčit. Ale dostali jsme se o 100 metrů dál do hlubšího lesa a on tam najednou takhle stál. Měl jsem v ruce telefon a od tý doby tuhle fotku miluju.

2) NÁPAD – KDYŽ VÍM CO CHCI FOTIT, MUSÍM SE NAD TÍM JEŠTĚ ZAMYSLET

Pokud nefotíte moment, ale chcete vyfotit nějakou scénu, kterou si sami připravíte, určitě se nad fotkou zamyslete. Měla by totiž být originální a né tuctová. Napřiklad když chci doma vyfotit kočku, tak ji nevyfotim na gauči, ale na ledničce zespoda, ať je to trochu zajímavější.

3) SVĚTLO – HODNĚ, NEBO MÁLO? TO JE JEDNO, HLAVNE ZAJÍMAVĚ

Často slyším, bude sluníčko, to se Ti bude dobře fotit. V podstatě mi je jedno, jestli je sluníčko, nebo zataženo. Důležitější je odkud světlo jde a jak je vůči svetlu postavená vaše scéna. Dá se fotit proti slunci, po slunci i se sluncem z boku. Můj tip je, aby bylo světlo nízko. Pokud si tedy můžete vybrat, kdy jít fotit, je lepší jít ráno nebo navečer, když je sluníčko nízko. Hezkou fotku můžete udělat kdykoliv, ale za těhlech podmínek uděláte lepší:

– Sluníčko nízko
– U okna, kde jde světlo ze strany
– Když je zataženo a nevznikají tvrdé stíny

pozor: toto jde samozřejmě porušit a udělat z mínusů plusy 🙂

4) KOMPOZICE – FOŤTE TO MALINKO JINAK, NEŽ TO VIDÍTE

Máte před sebou zajímavou scénu.. něco, co se vám líbí a chcete to vyfotit. Můj tip je – hlavně to nefotit, jak to vidím. Udělejte zajímavější úhel pohledu, než ji vidíte vlastním okem „ze stoje“. Často se stačí přikrčit, popojít, dát foťák nad hlavu, nebo úplně k zemi. Prostě to vyfotit z jiného úhlu, než na to kouká každý. A pak samozřejmě kompozice jako taková – pokusit se objekt na fotce dostat do míst, kde bude zajímavý. Pravidla se můžou porušovat a já je rád porušuju, takže tu nebudu psát, jak to má být správně. Jen ukážu, co bych opravdu nedělal 🙂 Pokud se vám líbí fotografie „nakřivo“ tak ale bacha. Jsou fotky, kde se to opravdu nedělá a kde Vám naopak pomůže, když srovnáte horizont v aplikaci na úpravu (viz foto tady dole).

Takhle se to nedělá. Voda, hory, stromy a další by měly být vodorovně. Lze to porušit, ale musí to dávat smysl. Tady by to vypadalo divně.

Dejme tomu, že jsem fotku vyfotil nakřivo (viz vlevo). Tak ji v aplikaci opravím, aby vypadala takto rovně. To my dává větší smysl.

Modelka kouká „z fotky“ Tohle se v 95% případů nedělá. Vyjímky lze najít, ale musí v tom být fakt velký úmysl.

Modelka se dívá směrem do prostoru fotky. Působí to mnohem lépe a je to jeden ze základů.

5) EXPOZICE – SVĚTLÁ A TMAVÁ FOTKA, NASTAVENÍ FOŤÁKU

S nastavením foťáku vám tady v pár řádcích nedokážu poradit. Na telefonu to řešit úplně nemusíte a kdo fotí foťákem, doporučuji se s ním fakt seznámit a zjistit základní nastavení času, clony a iso. S tímhle uděláte pak mnohem větší muziku. Automat ve většině případů nastaví foťák za vás. Nastaví ho ale tak, jak on chce. Tam ale můžete narazit a je lepší vědět, co vy chcete z fotky dostat. Takže v tomto bodě radím: ,,Naučte se se svým strojem.“ To, zda máte fotky světlejší, nebo tmavší, to už je Vaše věc.

6) UPRAVUJTE – NEBOJTE SE FOTKU UPRAVIT, MOŽNOSTÍ JE SPOUSTY

Nemusí to být nutně Adobe Lightroom (ten ale doporučuji). Je plno aplikací a programů, kterými fotku dotáhnete. Já upravuji hodně, ale to není samozřejmě pravidlo. Někdoraději upravuje méně a decentněji a i to je dobře. Pojdmě fotku doladit tak, aby byla zajímavější. Aplikace na telefon jsou bezva třeba: VSCO a SNAPSEED. Budou určitě i jiné, ale já nejčastěji používám LIGHTROOM. Do telefonu lze, s pár omezeními, stáhnou ZDARMA. Existuje na něj plno tutoriálů a presetů, ale můžete v něm upravovat i sami od základu decentně. Je v podstatě bez omezení vaší představivosti.

Pár bodů úpravy, které používám:

– Srovnat/oříznout – Srovnám padající horizont, nebo naopak naklopím. Někdy lehkým ořezem spravím kompozici. Často se ale snažím fotit tak, abych tyto kroky mohl přeskočit a fotka byla hezky komponovaná od začátku. (Ukazovali jsme si v bodu 4)

– Aplikuji nějaký z mých předvytvořených presetů.

– Srovnám expozici (světlo) – Tak aby fotka byla správně světlá, nebo tmavá.

– Srovnám vyvážení bíle – aby fotka nebyla moc žlutá, nebo modrá.

– Provedu malinko pokročilejší úpravu v Lightroomu a použiji štětec a lehce zesvetlím, nebo ztmavým určitá místa na fotce tak, abych podtrhnul světelnou atmosféru. (LZE POUZE V PLACENÉ VERZI LIGHTROOMU)

TADY JE VIDEO KDE POPISUJI SVOU ÚPRAVU

7) UČTE SE – ČTĚTE ČLÁNKY A KOUKEJTE NA VIDEA OD VAŠICH OBLÍBENÝCH AUTORŮ A INSPIRUJTE SE

Mám své oblíbené fotografy a sleduju jejich sociální sítě a inspiruji se z jejich tvorby. Občas se snažím něco napodobit. Důležité ale je, najít si svou vlastní cestu, své postupy, své nastavení foťáků a své myšlenky. Ve fotografii není téměř nic špatně a je jen na vás, jak s fotkou naložíte.

TADY SE MŮŽETE PODÍVAT NA NABÍDKU MÝCH PRESETŮ

Podobné články

FREE Lightroom PRESET #2 – freepgreen

FREE Lightroom PRESET #2 – freepgreen

FREE Lightroom PRESET pro Adobe Lightroom CC, Clasic a mobilní zařízení Připravil jsem si pro Vás jeden preset, který není v žádném z mých balíčků. Můžete se tady mrknout na ukázku fotek, které jsem s ním upravil. Já osobně styl těchto úprav používám na snapy a...

číst více
inShot I Jak stříhám video v iPhonu a iPadu?

inShot I Jak stříhám video v iPhonu a iPadu?

Říkal jsem si, že bych mohl zase po nějaký době napsat krátký článek. Jak jste si u mě na instagramu všimli, fotky často prokládám krátkými videi z toho jak fotím, nebo upravuji fotky. Strašně dlouho jsem hledal nástroj, kterej bude umět rychle, jednoduše stříhat...

číst více
FREE Lightroom PRESET

FREE Lightroom PRESET

FREE Lightroom PRESET pro Adobe Lightroom CC, Clasic a mobilní zařízení Připravil jsem si pro Vás jeden preset zdarma. Tenhle preset není v žádném z balíčků. Můžete se tady mrknout na ukázku fotek, které jsem s ním upravil.  UKÁZKY FREE PRESETU[baie_before_after_image...

číst více

0 komentáøù