Dost z vás mi často píše: „Jakej si mám koupit foťák? Čím fotíš ty? Jak mám fotit?“ Tak jsem se rozhodl občas napsat článek proložený fotkami z toho, co se mi dostane pod ruku.

O Vánocích jsem byl fotit v Mexiku a do kapsy s sebou jsem si zabalil Fujifilm x30.

Chtěl jsem něco malého a do kapsy, abych na každý výlet městem, nebo po pláži nemusel tahat zrcadlovku a 2 objektivy. Tenhle prcek s retro vzhledem mě teda dost překvapil.

fotakHledal jsem fotoaparát, který je sice malý, ale bude umět vše co zrcadlovka.

Díval jsem se hlavně na otočné voliče clony a času, popřípadně ISO, abych nemusel nastavení foťáku lovit někde hluboko v menu. Dva otočné kroužky na čas i clonu a třetí na objektivu jde naprogramovat na cokoliv si zamanete. Například ostření, nebo přávě ISO. Jelikož foťák ostří výborně automaticky i ve špatných světelných podmínkách, tak jsem si nastavil volbu hodnoty ISO. Zoom pak máte, nezvykle pro kompakt, také na objektivu mechanický, jako znáte ze zrcadlovky. Rozsah zoomu neni nijak velký a plný zoom jsem použil snad jedenkrát při focení žádosti o ruku, jejíž jsem se stal svědkem čirou náhodou.

Při výběru foťáku jsem se díval také hlavně na objektiv. Nepořídil bych si něco, co má světelnost cca 3,5 – 5,6 , jako má většina základních kompaktů do 12 000 kč. Tento objektiv má clonu 2 – 2,8 (28-112mm). Maximální clonu pak můžete vyhnat na f/11.

Jako další mě zaujala wi-fi. Někdo může říct k čemu to je? Nebudu hned všechny fotky posílat do telefonu. Já chtěl ale něco, kde můžu jednu z mnoha fotek občas sdílet. Dnešní doba je neúprosná a když se vám něco prostě podaří vyfotit, musíte to ukázat světu 🙂 .. takže X30 -> wifi -> instagram/vsco -> WWW většina z vás asi zná. Wifi párování byl někdy malinko oříšek, ale když na to člověk přijde, jde to pak hladce.

Klasické fotky z letiště, cestovní horečka a hlavně zkoušení co to umí :). Fujifilm má ve svých strojích výborné předvolby filtrů, které simuluji barevný nádech klasických kinofilmů. To mi u mého nynějšího kompaktu Lumix LX100 opravdu chybí, i když nějaké filtry také má. Fotku vždy pak ale protáhnu ještě něčím. V tomto případě většinou VSCO aplikací na telefonu. A o zmíněném Lumixu DMC LX-100 příště.

Díky drobnosti x30 jsem pak v pohotovosti téměř pořád. Není problém vyfotit fotku v přecpaném metru obklopený haldou kufrů. Trochu krkolomné je akorát zapínání foťáku, které se zapíná otočením objektivu a jsou k tomu tedy potřeba většinou obě ruce.

Když člověk posedlý focením dorazí na místo tak začíná, ještě před vybalením, obhlídka terénu. Focení výhledu z okna a letmá procházka po pláži. Právě na tyhle momenty nechci hned tahat zrcadlovku a celej batoh s focením a chci si přes rameno hodit malej foťák a jít si cachtat nohy v moři.

V horších světelných podmínkách mě Fuji x30 taky dost překvapil. Jednak se s jeho nízkou clonou dostanete na zajímavý časy a i šum při větším ISO není, na cenu foťáku, vůbec marný. Při dlouhých expozicích zase vyzdvihnu wifi a možnost odpálení foťáku na dálku. To se hodí taky selfíčkářům 🙂

Fotka z pláže, kde fotím zase vznikla pomocí funkce time lapse. Abych měl nějaké fotky z focení, posadil jsem X30 na batoh a nastavil jsem, aby každých 15 vteřin vyfotil fotku. Z 20 minutového focení jsem pak měl na výběr několik momentek. Milovníci východů a západů slunce mohou pořídit díky této funkci i hezké time lapse video.

giphy

Kdykoliv jsme někam vyrazili, měl jsem ho s sebou a pořídil občas i zajímavé fotky. Říkám si, že bez něj bych tyto fotky neudělal, protože bych u sebe foťák prostě neměl.

A tady je ta fotka, co jsem o ní mluvil v úvodu..

Závěr:

Máš na foťák max 12 tisíc a chceš něco malého a výkonného na cesty, nebo mezi kámoše? S tímhle můžeš být kreativní a nic ti neuteče. Pokud s sebou nechceš tahat výměnné objektivy a mít přes rameno jen tenhle hezkej retro foťáček, tak ho fakt doporučuji. Kdyby tě zajímalo ještě něco podobného o stupínek výše do cca 18000 kč, pak si počkej na recenzi Lumix LX-100, nebo Fujifilm X70, který stojí okolo 20000kč.

Technické parametry:

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt
Podle použití: Výkonný
Obrazový snímač
Formát snímače: 2/3
Rozlišení: 12 Mpx
Typ snímače: CMOS
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Poměr stran snímače: 4:3
Stabilizátor snímače: Ano
Objektiv
Optický zoom: 4 x
Digitální zoom: 2
Minimální ohnisková vzdálenost: 28 mm
Maximální ohnisková vzdálenost: 112 mm
Světelnost objektivu – nejkratší ohnisko (F): 2
Světelnost objektivu – nejdelší ohnisko (F): 2,8
Maximální clona (F): 11
Typ stabilizátoru: Mechanický
Stabilizátor optický: Ano
Zaostřování
Makro od: 1 cm
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové
Korekce expozice: ± 3 EV po 1/3 EV
ISO – minimální citlivost: 100
ISO – maximální citlivost: 12800
Závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Rychlost sériového snímání: 12 sn./s
Scénické režimy: Portrét, vylepšený portrét, krajina, sport, noční scéna, noční scéna ze stativu, ohňostroj, západ slunce, sníh, pláž, party, květina, text, pod vodou.
3D režim: Ne
Panorama: Ano
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2360000
LCD
Velikost displeje: 3 “
Rozlišení displeje: 920000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ne
Výklopný displej: Ano
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Dosah vestavěného blesku: 7 m
Možnost připojení externíhoblesku: Ano, hot-shoe
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
Velikost interní paměti: 55 MB
Zoom při videu: Ano
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: H.264
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 60 sn./s
Obecné
České menu: Ano
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie: 470 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně: Ano
Rozhraní: USB
Typ akumulátoru: NP-95
Způsoby napájení: Akumulátor
Fyzikální specifikace
Hmotnost: 383 g
Rozměry v mm: 119 x 72 x 60
Barva: černá, stříbrná
Vodotěsnost: Ne
Ostatní
Ocenění: TIPA 2015

komentáře

komentáře

Odebírej nové články a akce na presety

Odebírej nové články a akce na presety

Nebudu Tě moc často otravovat, ale když tu bude něco zajímavýho, dám Ti vědět.

Děkuji za podporu!